czwartek, 24 października 2013

Sposoby komunikowania się.

1.SMS (ang. Short Message Service) to usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.

2. MMS (ang. Multimedia Messaging Service) to rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Pierwotnie MMS zaplanowany został jako usługa dla telefonii trzeciej generacji (UMTS), której jednak wprowadzenie było odwlekane w czasie, więc producenci wprowadzili tę opcję już wcześniej (określana jest jako technologia 2,5G).

3.IRC (ang. Internet Relay Chat) to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.




4.Gadu-Gadu to komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program typu Adware – darmowy, ale korzystającym z niego użytkownikom wyświetlają się reklamy.



5. Skype to komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.

6. Grupa dyskusyjna w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

7. Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

czwartek, 17 października 2013

Korespodencja elektroniczna.

1.Poczta elektroniczna lub e-mail-usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

2.Jak zdobyć własny adres pocztowy?

W dzisiejszych czasach posiadanie poczty elektronicznej jest prawie konieczne. Korespondencja e-mail jest znacznie tańsza niż listowna a ponadto dużo szybsza. Jeżeli nie masz jeszcze własnego e-maila poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią ci jego założenie.

Krok 1 Wybór dostawcy
Aby uzyskać własny adres e-mail musisz skorzystać z jakiegoś dostawcy tego typu usług. Do takich należą: Onet, Wirtualna Polska, Interia, O2 oraz Gmail.

Krok 2 Znalezienie dostawcy
Jeżeli już zdecydowałeś, na którym portalu chcesz założyć pocztę wpisz jego nazwę w wyszukiwarkę. Wejdź na portal i kliknij informację: „Załóż konto”.

Krok 3 Wypełnienie formularza 
Wypełnij formularz z danymi osobowymi: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód, zainteresowania. Musisz także wpisać hasło oraz pytanie i odpowiedź, które pomoże ci otworzyć pocztę, gdy zapomnisz hasła. Wybierz opcję „dalej” lub „załóż konto” – zależy od portalu.

Krok 4 Akceptacja regulaminu
Przeczytaj regulamin korzystania z darmowej poczty. Jeśli jego treść nie budzi twoich wątpliwości zaakceptuj go. Akceptacja regulaminu jest konieczna do założenia poczty.
Na koniec pojawi się jeszcze strona informacyjna. Znajdziesz tam swój login, jeśli wcześniej sobie go nie wybrałeś – musisz go zapamiętać, żeby otwierać swoją pocztę. Na stronie informacyjnej znajdują się ponadto informacje jak korzystać z poczty.

Krok 5 Otwórz swoją pocztę
Pierwsza wiadomość będzie od administratora poczty i będzie zawierała informacje dotyczące korzystania z poczty elektronicznej.


3.Cechy dobrego hasła:
- powinno zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne.
 - powinno być co najmniej 7-literowe i łatwe do zapamiętania
 -hasłem nie powinny być: imiona, pseudonimy, nazwiska, numery telefonu, daty urodzin i inne łatwo dostępne dane o użytkowniku
 - nie używaj w hasłach kolejnych liter z klawiatury (np. QWERTY, ASDF, ZAQ12WSX itp.)
 - nie podawaj popularnych słów: miłość, bocian, tajemnica, nic itp.
 - najlepiej jeśli hasłem nie będzie wyraz występujący w jakimkolwek języku
- dobrze będzie jeśli będzie to sekwencja pierwszych liter zdania, wymięszana z datą.


4.Jak odebrać pocztę w publicznym miejscu?
-upewnić się,że nikt nie patrzył jak wpisywaliśmy hasło,
-nie kazać komputerowi zapamiętywać hasła,
-pamiętać o tym,żeby na końcu się WYLOGOWAĆ!

5.Jak korzystać z poczty w domu?
Najlepiej jest korzystać z przeglądarek skonfigurowanych z pocztą np.
-iScribe
-DreamMail
-The Bat!
-Thunderbird
-Gmail.

6.Jak napisać list?
Należy pamiętać o adresie odbiorcy,temacie i dobrze rozplanowanej treści.
Np.Witaj Ewo!

W załączniku przesyłam szkic raportu z badań nad bezrobociem. Przejrzyj go proszę i odeślij mi wraz z uwagami, najlepiej do piątku.

Pozdrawiam
Karol




czwartek, 10 października 2013

Rozwiązywanie problemów.

1.Lista kroków.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu.

Krok: Ustalenie wartości początkowych
Krok : Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok : Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok : Przechodzimy do niższego nominału
Krok : Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

Schemat blokowy :


  2.Arkusz kalkulacyjny - to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

  W środowisku Windows najbardziej znanym arkuszem kalkulacyjnym jest Microsoft Excel z pakietu Microsoft Office. Do najbardziej zaawansowanych produktów tej kategorii można także zaliczyć arkusze w pakietach biurowych WordPerfect Office i OpenOffice.org.


3.Visual Basic - to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.

Jest dostępny w trzech wersjach:

-Learning Edition
-Professional Edition
-Enterprise Edition
-Express(darmowa).

4.Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.

5.C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek.

czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie informacji.

Wyszukiwarka internetowa- to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.
Określenie wyszukiwarka stosujemy do:

Stron internetowych serwisów wyszukujących – czyli implementacji oprogramowania wyszukującego działającego z interfejsem WWW ogólnodostępnym dla internautów.
Oprogramowania przeznaczonego do indeksowania i wyszukiwania informacji w sieciach komputerowych: internecie.
Praca wyszukiwarki:
Ich wyniki zbierane są przez roboty, a oceniane przez algorytmy, które na podstawie zapytań szukającego starają się dawać jak najlepszą odpowiedź, czyli strony najbardziej pasujące do zapytania. Niektóre wyszukiwarki robią to lepiej inne gorzej.


1. Niekwestionowanym liderem rynku jest wyszukiwarka GOOGLE Prawie 50% stron jest znajdowane właśnie dzięki tej wyszukiwarce. Swój sukces zawdzięcza unikalnemu algorytmowi i systemowi oceny stron. Jeżeli mamy bardziej skomplikowane zapytanie to właśnie tam powinniśmy się udać.

 2. Na polskim rynku istnieje szereg różnych wyszukiwarek, najpopularniejsze z nich: Onet. i WP w sumie kontrolują ok 40% rynku.


środa, 2 października 2013

1.Internet-ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci.W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

2.Web jest aplikacją działającą w Internecie. Przeglądanie stron internetowych WWW zwykle rozpoczyna się albo od wpisania adresu strony w przeglądarce internetowej, albo poprzez podanie linku do tej strony lub linku do zbiorem powiązanych ze sobą zasobów i dokumentów, połączonych hiperłączami i URL-ami. Krótko konkretnego zasobu. Następnie przeglądarka wysyła do serwera WWW, na którym zlokalizowana jest strona, szereg niewidzialnych dla nas zapytań, aby później pobrać zawartość danej strony i wyświetlić ją na ekranie monitora.

3.Niebezpieczeństwa czychające w internecie:
-uzależnienie
-niebezpieczne znajomości
-nielegalne ściąganie muzyki i filmów
-oszustwa finansowe
-hakerzy
-wirusy
-rozpowszechnianie nielegalnych treści.

4.Uniform Resource Locator
Oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.
URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie.

 5.Domain Name System
DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. Jest nieodzowny do działania prawie wszystkich usług sieci Internet.

6.Host.
Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.

7. Odsyłacze
Inaczej hiperłącza. Odsyłacz jest niczym innym, jak wskazaniem jakiegoś innego miejsca. Kliknięcie na takim wskazaniu przenosi użytkownika do docelowego miejsca, przy czym może to być z powodzeniem miejsce na tej samej stronie, inna strona w ramach tego samego, złożonego dokumentu, a nawet strona na drugim końcu świata.

8. Adres IP, Maska Sieciowa:
Maska podsieci -liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.
Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP.

9. Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)
Protokół komunikacyjny umożliwiający komputerą uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta , adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.

10. Wireless Application Protocol (WAP)
zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych.

11. Cookies.
Niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.